na
Okrzeja
Wieś położona z dala od miejscowego zgiełku. W latach 1469-1820 posiadała prawa miejskie. Przebywał tu Tadeusz Kościuszko, Joachim Lelewel. Znajduje się tu kościół w stylu barokowo-klasycystycznym. Wybudowany został w roku 1793 z inicjatywy Teresy i Adama Cieciszowskich. W świątyni uwagę przyciągają obrazy w bocznych ołtarzach: „Święta Rodzina” pędzla F.Smuglewicza i „Św. Michał” autorstwa J.Buchbindera. Plafony „Dokąd idziesz Panie”, „Obrona Jasnej Góry” i „Zmartwychwstanie” namalował Jan Molga w 1974r. Tuż przy ołtarzu stoi zabytkowa chrzcielnica, przy której został ochrzczony Henryk Sienkiewicz. Na ścianach świątyni znajdują się pamiątkowe epitafia fundatorów oraz tablica upamiętniająca chrzest pisarza. Na zewnątrz, od strony wschodniej, znajduje się malowany techniką sgraffito obraz przedstawiający św. Antoniego. Na placu obok wikariatu stoi pomnik Papieża Jana Pawła II oraz pomnik upamiętniający Polaków i Żydów rozstrzelanych podczas II Wojny Światowej. Na pobliskim cmentarzu parafialnym znajduje się grób matki Henryka Sienkiewicza, Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej, mogiła 10 nieznanych żołnierzy poległych w walce w 1920r. , mogiła płk Noffoka, groby żołnierzy poległych między 13 września a 5 października 1939r. oraz rozstrzelanych 24 stycznia 1943r. za udział w działaniach partyzanckich. W bliskiej odległości od cmentarza usypany został kopiec ku czci Henryka Sienkiewicza ( 1 września 1932 – 1 września 1937 roku). Do jego usypania użyto ziemi pochodzącej z różnych krajów, z miejsc związanych z pisarzem. Inicjatorem budowy kopca był ks. Henryk Przeździecki, a prace nadzorował ówczesny proboszcz ks. Antonii Kresa. Wysokość ma wysokość ok. 15m. Jest bardzo dobrym punktem widokowym. Z jego szczytu możemy podziwiać panoramę Okrzei, Woli Okrzejskiej i dolinę rzeki Okrzejki.
Wola Okrzejska
W miejscowości tej 5 maja 1846 urodził się Henryk Sienkiewicz. W 1965 roku powołano tu muzeum jego imienia ( https://muzeumhs.pl ). Eksponowane są w nim pamiątki rodzinne pisarza, dorobek literacki, fotografie, dokumenty, dzieła sztuki związane z jego twórczością, rekwizyty użyte w ekranizacji dzieł noblisty. Otaczający dworek park zdobią postacie z utworów H.Sienkiewicza wyrzeźbione przez twórców ludowych. Na pobliskich łąkach usytuowana jest tablica pamiątkowa poświęcona zamordowanym w czasie II Wojny Światowej 36 Żydom. W okolicy znajduje się źródło rzeki Okrzejki.
Wola Gułowska i lasy gułowskie
Tutaj żołnierze SGO „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga toczyli ostatnie walki kampanii wrześniowej. W Woli Gułowskiej mieści się Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków ( https://kleeberczycy.pl ) oraz Sanktuarium Maryjne- barokowy XV-wieczny kościół z wizerunkiem Matki Boskiej Gułowskiej. W lesie gułowskim znajduje się zbiorowa mogiła 15 powstańców powstania styczniowego 1863r. W lesie nieopodal Turzystwa znajduje się pomnik poświęcony majorowi Michałowi Bartuli. Znajduje się tam również pomnik upamiętniający spotkanie dowódców SGO ”Polesie przed kapitulacją.
Hordzieżka
Warta uwagi jest tu pamiątkowa tablica w miejscu wydania ostatniego rozkazu przez gen. Franciszka Kleeberga.